بهترین زمان تعویض تسمه تایم خودرو

بهترین زمان تعویض تسمه تایم خودرو

بهترین  زمان تعویض تسمه تایم خودروهای مختلف + نشانه های خراب شدن

تسمه تایم چیست و چه کاربردی دارد؟ زمان تعویض تسمه تایم را چگونه تشخیص دهیم؟ خطرات تعویض دیرهنگام تسمه تایم ماشین چیست؟ اگر برای شما هم این سوالات پیش آمده پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

تسمه تایم یکی از اصلی ترین قطعات و اجزای خودرو محسوب می شود که نقش مهمی در به کار افتادن و عملکرد صحیح موتور دارد. عوامل مختلفی باعث خراب شدن این قطعه می شوند که اتمام طول عمر را می توان مهمترین آنها در نظر گرفت. در صورت خراب شدن تسمه تایم علائم و نشانه هایی بروز داده می شوند که اگر راجب آن ها اطلاعات داشته باشید می توانید به موقع این تسمه را تعویض کرده و از خطرات و مشکلات جدی تر جلوگیری کنید. در این مقاله تمامی علائم خراب شدن تسمه تایم و بهترین زمان تعویض آن در خودروهای مختلف به صورت کامل برای شما توضیح می دهیم.

آموزش مکانیک خودرو

آموزشگاه پایتخت فناوری یکی از بهترین آموزشگاه های برگزار کننده دوره های آموزش مکانیک خودرو شامل صفر تا صد مکانیکی ماشین به صورت تخصصی و آموزش برق خودرو شامل صفر تا صد نحوه عیب یابی و تعمیر برق ماشین است که از اساتید برتر و حرفه ای برای تدریس دعوت کرده می باشد. تمامی این دوره ها به صورت تخصصی برگزار شده و صفر تا صد کار تعمیر ماشین را به شما یاد می دهند. در پایان دوره ها به شما مدرک فنی حرفه ای جهت ورود به بازار کار داده می شود که بین المللی و دو زبانه است.

تسمه تایم یک تسمه پلاستیکی است که رابط میان میل لنگ و میل سوپاپ است. نقش این تسمه به حرکت درآوردن سوپاپ های می باشد. یعنی تسمه تایم به گونه ای تنظیم شده که با چرخش میل لنگ، میل سوپاپ را می چرخاند.

تسمه تایم چیست و نقش آن در خودرو
موتور احتراق داخلی خودرو دارای چرخه ای چهار مرحله ای است که شامل مکش (پایین رفتن پیستون در سیلندر و باز شدن سوپاپ هوا و مکش مخلوط سوخت و هوا)، تراکم (بالا رفتن پیستون در سیلندر و بسته شدن سوپاپ هوا و کمپرس مخلوط هوا و سوخت)، توان (جرقه زدن شمع و انفجار یا همان احتراق مخلوط سوخت و هوا و پایین رفتن پیستون و باز شدن سوپاپ دود) و تخلیه (بالا آمدن پیستون و خروج دود از محل سوپاپ دود) می شود.

وظیفه تسمه تایم زمانبندی درست باز و بسته شدن سوپاپ هوا و سوپاپ دود است. درواقع این تسمه با هماهنگ کردن سرعت چرخش میل ‌لنگ با میل سوپاپ، زمان باز و بسته شدن سوپاپ ‌ها را تنظیم می ‌کند.

مهمترین علائم و نشانه های خراب شدن تسمه تایم

تسمه تایم با اینکه از جنس پلاستیک است اما از مقاومت و استحکام خوبی برخوردار می باشد. این تسمه ممکن است به دلیل اتمام طول عمر و یا عوامل دیگر دچار خرابی شود. زمانی که این قطعه دچار مشکل شود یکی از نشانه های زیر در خودرو ظاهر می گردد.

1- ایجاد ترک و خوردگی بر روی تسمه تایم

یکی از مهمترین علائم خراب شدن تسمه تایم، تغییر ظاهر آن است. یعنی اگر در زمان بررسی آن ترک ها و خوردگی ها و یا جدا شدن بخش هایی از قطعات و دندانه های آن را مشاهده کردید، زمان تعویض این قطعه فرا رسیده است. به طور کلی تسمه تایم نباید فرسوده و یا دندانه های آن دچار ساییدگی شده باشند.

2- مشکل در استارت خوردن ماشین

اختلال در استارت خوردن ماشین یکی دیگر از نشانه های خرابی تسمه تایم محسوب می شود. این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار بوده و به گونه ای تنظیم شده که کارکرد منظمی داشته باشد. تسمه تایم به نحوی عمل می کند که با هربار چرخش بادامک، میل لنگ دو بار می چرخد و دریچه های ورودی و خروجی گاز متناسب با حرکت پیستون ها باز و بسته می شوند.

اگر به هر دلیلی این زمانبندی و نظم در عملکرد بادامک، میل لنگ، پیستون ها و دریچه ها برهم بخورد، بر سایر قسمت های موتور نیز اثر منفی می گذارد و در نتیجه ماشین استارت نمی خورد و یا استارت زدن آن به سختی و با مشکل مواجه می شود.

3- خروج دود زیاد پس از روشن کردن ماشین

اگر خودروی شما دود اضافه و بیش از حدی را خارج کند این احتمال دارد که تسمه تایم دچار مشکل شده است و زمان تعویض آن فرا رسیده است.

زمانی که تسمه تایم معیوب باشد، موتور برای حرکت کردن به قطعات و بخش های دیگر فشار زیاد و غیر طبیعی وارد می کند و از طرفی مصرف سوخت نیز بالاتر می رود. در نتیجه دود اضافه ای تولید می شود.

4- نشت روغن از جلوی موتور

اگر متوجه نشت روغن از قسمت جلوی موتور خودرو شدید باید وضعیت تسمه تایم را چک کنید. معمولا در زمان خراب شدن این قطعه، روغن از کاور آن که توسط یک سری پیچ و مهره محافظت شده است، نشت پیدا می کند. این امر پس از مدتی موجب شل شدن تسمه و همچنین بالا رفتن دمای موتور و جوش آوردن آن می شود.

5- شنیدن صدای تیک تیک از موتور

لرزش و به صدا درآمدن موتور را می توان به عنوان یکی دیگر از نشانه های خرابی تسمه تایم عنوان کرد. زمانی که تسمه تایم کیفیت و کارکرد اولیه خود را نداشته باشد، به موتور فشار مضاعفی برای به کار افتادن وارد می شود. حرکت کردن میل لنگ و بادامک وقتی با اختلال و دشواری همراه می شوند لرزشی غیر عادی و صدایی آزاردهنده شبیه تیک تیک به وجود می آید.

البته ممکن است این صدا در اثر مشکلات دیگری نیز رخ دهد اما همیشه باید احتمال خرابی تسمه تایم در نظر گرفته شود. بنابراین در صورت شنیدن صدای تیک تیک از داخل کاپوت و محفظه موتور توصیه می شود سریعا به تعمیرگاه معتبر و مجاز مراجعه کنید تا مکانیک با عیب یابی دقیق بتواند مشکل را شناسایی و برطرف کند.

6- روشن نشدن موتور ماشین

همانطور که گفته شد تسمه تایم باعث چرخش میل لنگ و بالا پایین رفتن سوپاپ ها و تکمیل عملیات احتراق می شود. اگر این تسمه خراب باشد این موارد طبق زمانبندی درست انجام نشده و عدم به موقع عمل کردن سوپاپ ها موجب روشن نشدن ماشین می شود.

خرابی تسمه تایم در اثر برهم خوردن تنظیم مراحل احتراق، روشن نشدن ماشین را در پی دارد. ممکن است شما استارت بزنید و حتی صدای استارت خوردن موتور را نیز بشنوید اما خبری از روشن شدن و به کار افتادن آن نباشد.

7- نامنظم کار کردن موتور

نامنظم کار کردن موتور و اختلال در عملکرد دور موتور از دیگر علائم و نشانه های خرابی تسمه تایم محسوب می شوند. اگر تسمه تایم خراب شده باشد، شروع به لغزش کرده و همین لغزش باعث افزایش غیر عادی دور موتور می شود.

اگر در هنگام رانندگی متوجه تغییر ناگهانی دور موتور شدید باید سریعا وضعیت تسمه تایم را بررسی کنید. در صورت نیاز باید به تعمیرگاه معتبر مراجعه شده و تسمه تایم تعویض گردد.

8- چک کردن چراغ موتور

چراغ موتور یکی از مهمترین چراغ های پشت آمپر خودرو محسوب می شود که باید همیشه توجه ویژه ای به آن داشته باشید. روشن شدن این چراغ نشان دهنده بروز یک مشکل در قسمتی از موتور است. مشکلات مختلفی ممکن است رخ دهند و چراغ موتور روشن گردد که یکی از آنها خرابی تسمه تایم است.

بنابراین اگر با چراغ موتور روشن مواجه شدید، سریعا برای بررسی وضعیت موتور و مخصوصا تسمه تایم به تعمیرگاه مراجعه کنید. زیرا در صورت عدم رسیدگی به موقع ممکن است مشکلات بدتری به وجود آمده و آسیب های بیشتری به موتور وارد گردد.

9- کشیدگی زیاد تسمه تایم

تسمه تایم اندازه مشخصی دارد و در هر خودرویی سایز این تسمه با خودرو دیگر ممکن است متفاوت باشد. اگر حین بررسی و چک کردن این تسمه متوجه تغییر سایز و یا اصطلاحا کشیدگی آن شدید، باید بدانید که زمان تعویضش فرا رسیده است. کشیدگی زیاد تسمه تایم موجب اختلال در عملکرد آن و در نتیجه اختلال در عملکرد میل لنگ و سوپاپ ها شده و درنتیجه موتور ماشین بد کار می کند.

10- افت فشار روغن ماشین

با خرابی تسمه تایم وضعیت حرکت پیستون ها نیز دچار مشکل می شود. در نتیجه فشار زیادی به موتور وارد شده و میزان مصرف روغن افزایش می یابد. این مصرف بیش از حد و غیر طبیعی روغن یکی دیگر از دلایل ایراد در تسمه تایم محسوب می شود. زمانی که با افت فشار روغن مواجه شدید حتما در بررسی های خود، چک کردن وضعیت تسمه تایم را نیز مد نظر قرار دهید.

11- پیستون یا سوپاپ شکسته

شکستن پیستون یا سوپاپ یکی از مهمترین و در عین حال بدترین نشانه های خرابی تسمه تایم است. شاید با مشاهده موارد دیگر بتوانید به موقع عمل کرده و تسمه تایم خود را تعویض کنید. اما زمانی که خرابی این تسمه را متوجه نشده و یا به آن اهمیت ندهید، در اثر فشار بیش از حد و برهم خوردن زمانبندی حرکت میل لنگ، پیستون ها و سوپاپ ها دچار خرابی و شکستگی می شوند که در نتیجه مشکلات بسیار جدی تری برای موتور به وجود می آید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *